درباره

پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ


از اینکه به وبلاگ من اومدید از شما متشکرم این وبلاگ به منظور افزایش اطلاعات ورزشکاران در زمینه ی :پاورلیفتینگ تمرینات با وزنه - ارائه برنامه های تمرینی و اصولی از قهرمانان برجسته بدنسازی و پاورلیفتینگ - معرفی و آموزش استفاده از مکمل ها - آموزش استفاده از هورمون ها در بدنسازی - عکس های منتخب پاورلیفتینگ و بدنسازی و ... می باشد امید است با ایجاد این وبلاگ خدمتی به ورزش پاورلیفتینگ انجام بدم و سعی میکنم مطالب مفید وجامع در مورد پاورلیفتینگ وبدنسازی قرار دهم
اميدواريم مطالب وبلاگ با كمك شما جامع تر شود لطفا ما را در این امر با نظرات خود یاری دهید با تشکر آدرس سایت جدید: www.edcoan.ir

دسته بندی ها

جستجو

لینک های روزانه

برچسب ها

امکانات

آمار وبلاگ

تعداد بازدیدهای این وبلاگ:

TATWEB

Future Google PR for edcoan.ir - 4.26

قالب وبلاگ
دوپینگ و استروئیدهای آنابولیک

 

استروئید به کلیه داروهایی اطلاق می شود که در آنها انواع هورمون اعم از انسانی و حیوانی استفاده شده باشد. پر واضح است که استفاده از استروئیدهای آنابولیک به منزله دوپینگ طلقی شده وعلاوه برعوارض جانبی بسیار٬ورزشکار را با محرومیت های بلند مدت در زمینه مربیگری٬ارتقا درجه ٬شرکت در مسابقات و ... مواجه می سازد.

استروئیدها از طریق برهم زدن توازن و تعادل دستگاه هورمونی بدن(افزایش و کاهش تستسترون و استروژن) باعث ایجاد قدرت کوتاه مدت و کاذب درورزشکار می شود .جالب است بدانید که همین ایجاد قدرت کاذب٬ در اغلب موارد علت اصلی آسیب دیدگی و جراحت در ورزشکاران قدرتی به حساب می آید. هنگامی که فیبر و تارهای عضلانی آمادگی پذیرش و مهار وزنه مورد نظر را نداشته باشند٬ این فشار بیش از حد ٬از طریق تاندون ها و لیگامنت ها به مفاصل و استخوان ها انتقال مییابد و در نهایت موجب پارگی تاندون٬ سائیدگی یا در آمدن سر استخوان از مفصل (در رفتگی) میشود.ازطرفی استروئیدها با ایجاد انقباض نسبی در عضلات سبب یک اسپاسم (گرفتگی) مزمن در عضلات می شود و این اسپاسم در هنگام اعمال فشار در اجرای حرکات قدرتی دوچندان شده و در کمتر از صدم ثانیه منجر به پارگی وجراحت عضلات میشود. 

گذشته از آسیب دیدگی ها که از عوارض غیر مستقیم مصرف استروئید ها میباشد; میتوان به عوارض جانبی مستقیم آن مانند: ناتوانی جنسی٬ ریزش مو٬ سرطان بیضه ٬سرطان کبد٬ سرطان پروستات٬ ژنیکو ماستی یا زنانه شدن نوک سینه ها٬ جوش و آکنه های بدخیم ٬ درد استخوان ٬متورم شدن پا و ده ها عوارض جانبی  دیگراشاره نمود.

با این تفاسیر استفاده از استروئیدها به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و عوارض جانبی وحشتناک آن به مراتب بیش از افزایش قدرت و توان ناشی از مصرف استروئیدها میباشد.متاسفانه امروزه به علت دسترسی راحت ورزشکاران به این قبیل داروها شاهد مصرف نادرست این مواد با تجویز دوزهای کشنده و مرگبار در سطح سالن های بدنسازی و پاورلیفتینگ هستیم.

انگشت اتهام در این گونه موارد به سمت فدراسیون بدنسازی و سایر تشکیلات سازمان تربیت بدنی نشانه رفته است .فدراسیون محترم با اخذ مبلغی از تمامی اقشار و اصناف و برگزاری کلاس های تئوری و خدائی نکرده عملی این مربیان طراز اول را به جامعه بدنسازی ارسال می کند و این مربیان که امروزه تعدادشان از ورزشکاران این رشته فزونی گرفته است٬ به طور ناگهانی ۲۰واحد انسولین ریگولار را به صورت عمیق عضلانی در سرینی یک طفل معصوم تخلیه میکنند و پس از شرکت در چهلم ایشان تازه متوجه میشوند که دوره انسولین برای حرفه ای هاست ٬ از ۵ واحد شروع وبه ۱۵ واحد ختم میشود و بایستی زیر جلدی یا زیر پوستی تزریق شود.از طرفی هیچ تست دوپینگ یا نظارتی بر سالن های بدنسازی و پاورلیفتینگ وجود ندارد وهمان مربیان کارکشته با سری برافراشته و پس از اتمام ساعت کاری سالن ٬ باشگاه را به تزریقاتی هرکول مبدل می کنند.

اگر قصد شرکت در مسابقات قدرتی را دارید از سرویس بهداشتی مکان برگزاری مسابقه استفاده نکنید٬اگر نتوانستید٬ هنگام ورود به سرویس حتما یک پوتین بپوشید تا مبادا سوزن سرنگ ATP یا تستولیک در کف پای شما فرو برود.

به هر صورت امیدواریم روزی شاهد نظارت٬آموزش و بر گزاری کلاس های توجیهی در سطوح بالا در تمامی نقاط کشور باشیم.

در ادامه از روی ناچاری به توضیح و نحوه مصرف صحیح استروئیدهای آنابولیک میپردازیم زیرا براین باوریم که میان خطرناک و ویرانگر بایستی به ناچار خطرناک را انتخاب نمود و اگر ورزشکاری قصد مصرف استروئیدها را داشت ٬لا اقل اصولی ٬صحیح و با دز مصرفی مناسب استفاده کند.

 

            

 تمامی استروئیدها افزایش قدرت را سبب میشوند ٬منتها برخی از آنها افزایش قدرت بیشتری را حاصل میکنند و از طرفی ازدیاد وزن را سبب نمیشوند وبه این ترتیب به استروئیدهای قدرتی معروف میشوند.

در ادامه استروئیدهای قدرتی و نحوه مصرف آنها را بازگو میکنیم.

۱ـ تستسترون ۲۵۰:سلطان و سر دسته استروئیدها وعامل بد بختی اغلب پاورلیفترها تستسترون میباشد که روزانه ۲میلی گرم در بیضه ها به صورت طبیعی ترشح میشود.تستستون انانتات ٬پرپیونات٬ دکانوات٬ایزوکاپروات ٬سیپیونات و ... همگی متعلق به خانواده تستسترون هستند. تستسترون به علت این که یکی از هورمون های رشد بدن میباشد افزایش قدرت زیادی را سبب میشود وباعث ایجاد عوارض جانبی بالا از جمله ناتوانی جنسی ٬جوش و آکنه های بدخیم٬نارسائی کبد و... میشود.

همانطور که در بالا ذکرشد تستسترون روزانه ۲میلی لیتر به صورت طبیعی توسط بیضه ها ترشح و ساخته میشود. با تزریق تستسترون مصنوعی ٬مقدار این ماده در بدن به حد نساب لازم رسیده ٬و بیضه ها فعالیت خود را به صورت کامل متوقف میکنند. این توقف فعالیت بیضه ها در بلند مدت سبب ایجاد نوعی تنبلی و کم کاری مزمن و همیشگی در بیضه ها شده و سبب ناباروری و ناتوانی جنسی در افراد میشود .در چنین مواقعی استفاده از شک دهنده های بیضه مانند آمپول HCG 5000 شاید مثمر ثمر باشد و فعالیت بیضه ها مجددا از سر گرفته شود.

 بهترین نوع تستسترون برای افزایش قدرت تستسترون پرپیونات میباشد.فرم این دارو تزریقی و به صورت آمپول یک میلی لیتری و با دوزاژ ۱۰۰ و۲۵۰میلی گرم در میلی لیتر در بازار یافت میشود.شوروی وبه طور کلی بلوک شرق این دارو را با دوزاژ بالا و بهترین کیفیت ممکن ارائه می کنند.

مقدارصحیح مصرف تستسترون ٬ ۲۵۰الی ۵۰۰میلی گرم در هفته میباشد که بایستی با فاصله ۳ روزه تزریق شود.اگر از تستسترون ۱۰۰ استفاده میکنید۱ تا ۳بار در طول هفته تزریق را انجام دهید و اگر تستسترون ۲۵۰ مورد استفاده شماست هر۳ یا ۷روز یکبار تزریق کنید.به علت محلول در روغن بودن تستسترون دارو را به آهستگی و به صورت عمیق عضلانی تزریق کنید. مدت دوره تستسترون ۶الی ۸ هفته میباشد.

۲- متیل تستسترون :متیل تستسترون در واقع فرم خوراکی داروی تستسترون میباشد که با افزودن متیل به آن تاحدودی عوارض جانبی آن را کاهش داده اند ولی با این حال متیل تستسترون در زمره سمی ترین داروها برای کبد به شمار میرود که عوارض بالای آندروژنی را سبب میشود.در مجموع فرم تزریقی تستسترون  به مراتب عوارض جانبی کمتری از فرم خوراکی آن ایجاد میکند. متیل تستسترون اولین بار در اردوی تیم ملی  وزنه برداری شوروی سابق استفاده شد و این تیم به عنوان پدیده مسابقات جهانی شناخته شد.

فرم این دارو به صورت قرص ٬ در ورق های ده تائی و در بسته های صدتائی در بازار موجود میباشد.  برای استفاده از این دارو کمی محتاتانه عمل کنید و دوزاژ مصرفی را بین ۱تا۳قرص در طول روز ثابت نگه دارید. استفاده از سم زداهای کبد مانند: قرص ٬Live 52 لیور گل ۲۵۰ و پودر سوربیتول جهت بازسازی سلول های مرده کبد الزامی میباشد.

۳- سوستانون۲۵۰: این دارو از مخلوط ۴ نوع تستسترون دکانوات٬ پرپیونات٬ ایزوکاپروات و فنیل پروپیونات تشکیل شده است که همانند تستسترون افزایش قدرت و حجم عضلات را سبب میشود .عوارض این دارو به علت فیلتر شدن دارو بسیار کمتر از تستسترون میباشد و به همین علت در میان بدنسازان و پاو لیفترها به عنوان محبوبترین استروئید مطرح میباشد. سمی بودن این دارو برای کبد کاملا پذیرفته شده است منتها این دارو نسبت به انواع تستسترون خیلی خوب تحمل میشود.

فرم این دارو به صورت آمپول تزریقی و خلوص ۲۵۰میلی لیتر در میلی گرم محلول در روغن و توسط کمپانی ارگانون Organon ارائه میشود. لازم به ذکراست که کشورهائی چون ایالت متحده٬ مصر و کراچی پاکستان نیز این دارو راتولید می کنند. دوزاژ صحیح مصرف این دارو تزریق ۲۵۰الی۵۰۰میلی گرم(۱یا ۲ آمپول) در هفته میباشد. مدت دوره سوستانون همانند تستسترون میباشد.

۴-بولدنون :این استروئید دارای منشا حیوانیست. بولدنون در اصل هورمون جنسی اسب می باشد ودر کوتاه مدت سبب ایجاد قدرت و استقامت فوق العاده مطلوب جهت اجرای حرکات انفجاری ـ استقامتی مانند وزنه برداری و اسکوات میشود. مکانیزم عملکرد بولدنون بیشتر متوجه گروه عضلانی پا٬ علی الخصوص چهار سر ران میباشد و اغلب پاورلیفترها این استروئید را جهت بهبود رکورد اسکوات وافزایش استقامت استعمال میکنند.

عوارض نسبتا بالای این دارو سبب شده تا بولدنون کمتر مورد توجه پاورلیفترها قرار گیرد.این استروئید به علت دارا بودن صفات جنسی اسب تا حدودی بر روی اعمال و رفتار ورزشکاران تاثیر میگذاردو سبب پرخاشگری ٬افسردگی و در نتیجه از دست دادن گروه دوستان و اطرافیان میشود.

فرم این دارئ نیز به صورت آمپول میباشد و تزریق یک آمپول در طول هفته معقولانه به نظر میرسد.

۵- دکادورابولین: دکادورابولین یا ناندرلون دکانوات ازمشتقات تستسترون میباشد وتمامی خواص تستسترون رابا درصدی کمتر دارا میباشد. این دارو تا حدودی باعث احتباس أب در اندام ها ودر نتیجه افزایش وزن شده و به همین علت این استروئید علی رغم ایجاد قدرت مطلوب٬ در دوران آماده سازی مسابقات قدرتی به کار کرفته نمی شود. عوارض این دارو نسبت به سایر استروئیدها بسیار کم وناچیز ٬در حد جوش های سطحی و اشباع شدن کبد میباشد. در حقیقت این استروئید از جمله ضعیف ترین استروئیدها وباکمترین عوارض جانبی با خاصیت سازندگی بالا میباشد.دکادورابولین همچنین باعث جذب بهتر سنتز پروتئین شده و در طول دوره دکا میبایست پروتئین مصرفی را به مقدار قابل توجهی افزایش دهیم.

بهترین نوع دکادورابولین٬ ساخت کشور هلند و کمپانی ارگانون میباشد که در کشور ما به ندرت یافت میشود.

فرم این استروئید به صورت تزریقی و آمپول ۱میلی لیتری محلول در روغن میباشد.مقدار مصرف این دارو ۲۵الی۱۰۰میلی گرم(۱الی ۴آمپول ۱میلی لیتری) در  طول هفته و به مدت ۶ الی۸هفته میباشد.

                                       

                                                        تصویری از دکادورابولین

۶- متان: متان یک استروئید محض افزایش قدرت میباشد و استفاده از دوزاژ صحیح افزیش وزن ناچیز و قدرت فوق العاده زیاد ایجاد می کند. تولید مرغوبترین نوع این دارو نیز همانند سایر استروئیدهای قدرتی در ید جوامع بلوک شرق از جمله روسیه میباشد. این دارو با آزاد کردن ناگهانی٬ بهینه و هدفمند ادنوزین تری فسفات سبب مهار وزنه های باور نکردنی با ریتم انفجاری میشود.متان نیز همانند دکا دورابولین عوارض خفیفی از جمله خشک شدن دهان و ترک خوردن زبان و... را ایجاد میکند.

فرم متان به صورت قرص خوراکیست و در ورق های ده تائی و بسته های صد تائی قابل تهیه و مصرف میباشد. مقدار صحیح مصرف متان نسبت به وزن افراد متفاوت میباشد ولی مقدار مصرف معمول آن به صورت هرمی و به شرح زیر میباشد:

هفته اول: روزانه ۲عدد           هفته دوم: روزانه ۳عدد               هفته سوم: روزانه ۴عدد   

هفته چهارم:روزانه ۵عدد        هفته پنجم: روزانه ۴عدد              هفته ششم: روزانه ۳عدد

قرص ها را در فواصل زمانی معین با آب فراوان و بعد از غذا میل کنید.

جالب است بدانید که استفاده از متان با این دوزاژ ارائه شده هیچگونه اضاف وزنی را به دنبال نخواهد داشت ٬منتها اگر این دوزاژ را افزایش دهیم این دارو٬ به عنوان یک استروئید افزایش حجم و وزن عمل خواهد کرد.  

۷- دیانابول: این استروئید از نظر مکانیزم عملکرد همانند متان عمل میکند ٬با این تفاوت که احتباس آب وافزایش وزن بیشتری را نسبت به متان سبب میشود.اگر چه دیانابول باعث احتباس آب در عضلات می شود ولی نبایستی از انقباض های عضلانی حاصل از دیانابول غافل شد. استفاده همزمان دیانابول و دکادورابولین از جمله دوره های فوق العاده موثر افزایش حجم و قدرت میباشد.

فرم این دارو به صورت خوراکی و قرص های ۵ میلی گرم میباشد. البته نمونه ۱۰میلی گرمی آن نیز با نام تجاری متاندیون در بازار موجود میباشد. شکل ظاهری این قرص به صورت قلب و ستاره ٬با رنگ صورتی و جنس مستحکم و صیقلی میباشد. این دارو نسبت به متان ٬برای کبد سمی تر است و بعد از پایان دوره میبایستی پاک سازی کبد را به صورت جدی انجام دهید.در برخی موارد آندروژن بالای این دارو سبب ژنیکو ماستی یا زنانه شدن نوک سینه ها میشود.

نحوه مصرف دیانابول ۵میلی گرمی همانند متان به صورت هرمی میباشد.                  

۸- اکساندرلون :اکساندرلون نیز به عنوان یک داروی افزاینده قدرت محض٬ درصدر رنکینگ استروئید های قدرتی قرار دارد. افزایش قدرت این دارو به مراتب از متان و دیانابول بیشتر میباشد و افزایش وزن کمتری را نسبت به دونمونه قبلی ایجاد میکند. اکساندرلون توسط نورون های کبدی به خوبی تحمل میشود به علت وجود آنزیم هضم و جذب که از خصوصیات منحصر به فرد این دارو میباشد به راحتی وارد خون شده و شروع به ساخت ATP دراندام ها میکند. .

فرم این دارو به صورت کپسول و در ورق های ۲۰ عددی عرضه میشود.عوارض جانبی این دارو بیشتر شامل مسمومیت کبد و فشار خون بالا میباشد که با رها کردن سیکل اکساندرلون و پاک سازی کبد هر دو مشکل مرتفع میشود. برای استفاده از دوره اکساندرلون روزانه ۱ الی ۳ کپسول از این دارو را با آب فراوان و بعد از غذا میل کنید.

۹- لازیکز: لازیکز یا فروزماید جز استروئیدها به حساب می آیند. استفاده از این دارو نه باعث افزایش قدرت میشود و نه باعث افزایش وزن وحجم بلکه این دارو در زمره داروهای مدر یا ادرارآور میباشد که سبب کاهش ناگهانی وزن بدن در طول یک یا دو روز میشود. لازیکز از طریق باز نگه داشتن دریچه کلیه سبب دفع و کاهش آب بدن میشود و فرد مصرف کننده ظرف مدت ۱الی ۲ روز ۴ الی ۶ کیلو گرم از وزن بدن خود را از دست میدهد. در حقیقت این کاهش وزن به علت دفع آب و مایعات بدن از طریق تکرر ادرار میباشد.از مهمترین عوارض این دارومیتوان به نارسائی کلیه و کاهش آب و املاح مورد نیاز بدن ودر نتیجه افت فشار خون اشاره کرد.

لازیکز٬ بیشتر مورد استفاده ورشکارانیست که از اضاف وزن بالایی برخوردارند و برای رسیدن به وزن مورد نظر زمان کافی را در اختیار ندارند. استفاده از پودر O.R.S که به راحتی در تمامی داروخانه های سراسر کشور یافت میشود پس از استفاده از لازیکز کاملا ضروری میباشد.

 استفاده از۲الی۳قرص فروزماید در طول دویا سه روز سبب کاهش چشمگیر وزن میشود.البته به علت دفع آب واملاح٬ قدرت نیز دستخوش نوسان میشود.                                                                         

سایر استروئیدها مانند انواع وینسترول (دپو ٬ ستابون و...)٬ هگزاویر٬ پریموبولان٬ آناپولون٬ اکسی متولون و ... علی رغم افزایش قدرت موجب بالا رفتن غیر عادی وزن بدن(به جز وینسترول) میشوند. به همین علت استفاده از آنها در بدنسازی و پرورش اندام رایج تر است.

نوشته شده در دوشنبه یکم آذر ۱۳۸۹ ساعت 23:45 توسط : پاورلیفتر | دسته : استروئیدها و دوره ها
  •    []