درباره

پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ


از اینکه به وبلاگ من اومدید از شما متشکرم این وبلاگ به منظور افزایش اطلاعات ورزشکاران در زمینه ی :پاورلیفتینگ تمرینات با وزنه - ارائه برنامه های تمرینی و اصولی از قهرمانان برجسته بدنسازی و پاورلیفتینگ - معرفی و آموزش استفاده از مکمل ها - آموزش استفاده از هورمون ها در بدنسازی - عکس های منتخب پاورلیفتینگ و بدنسازی و ... می باشد امید است با ایجاد این وبلاگ خدمتی به ورزش پاورلیفتینگ انجام بدم و سعی میکنم مطالب مفید وجامع در مورد پاورلیفتینگ وبدنسازی قرار دهم
اميدواريم مطالب وبلاگ با كمك شما جامع تر شود لطفا ما را در این امر با نظرات خود یاری دهید با تشکر آدرس سایت جدید: www.edcoan.ir

دسته بندی ها

جستجو

لینک های روزانه

امکانات

آمار وبلاگ

تعداد بازدیدهای این وبلاگ:

TATWEB

Future Google PR for edcoan.ir - 4.26

قالب وبلاگ
 
 
 


گلوتامین میکرونیزه با هدف افزایش حجم سلول عضلانی و رشد آن ساخته شده است. گلوتامین یک فاکتور کلیدی در فرایند رشد عضله است،و به ساخت بافت های عضله میپردازد.
استفاده از گلوتامین باعث میشود تا ساخت عضلات به بهترین شکل ممکن در بدان انجام پذیرد و احتمال بروز کاتابولیسم را در بدان کاهش میدهد .این محصول در بستهای ۳۲۵ و ۵۲۵ و ۱ کیلویی عرضه میشود

  بهترین روش مصرف :
 یک وعده  ۳۰ دقیقه قبل از تمرین ( ۱۰ گرم)
وعده دیگر ۳۰ دقیقه پس از تمرین
نوشته شده در دوشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۹ ساعت 17:34 توسط : پاورلیفتر | دسته : گلوتامین
 •    []

 • علت نیاز به گلوتامین
  شما تنها مقدار مشخصی گلوتامین تولید میکند و هنگامی که شما بدن خود را تحت فشار جسمی (مانند ورزش) قرار میدهید، نیاز به گلوتامین افزایش میابد و در بیشتر موارد بدن نمیتواند این نیاز را به طور کامل برآورده سازد. هنگامی که مجلات بدن سازی یا پرورش اندام را ورق میزنید یا به وب سایتهای مختلف در این زمینه مراجعه میکنید، با ده ها آگهی تبلیغاتی درباره مواد کمک غذایی مواجه میشوید که ظاهرا تمام آنها برای افزایش حجم عضلات و کاهش چربی بسیار مفیدند.

  اما عده بسیار اندکی میتوانند از عهده تهیه تمام این مواد برآیند و در این صورت باید تمام مدت در حال خوردن قرص و بلعیدن پودرها، نوشیدنیها و مانند آن باشند. اما اگر قصد مصرف چنین موادی را دارید، در این میان یک ماده کمک غذایی وجود دارد که از همه آنها مفیدتر بوده و گلوتامین (Glutamine) نام دارد.

  گلوتامین فراوانترین آمینو اسید موجود در بدن است. این ماده بیش از 50% کل آمینو اسیدهای موجود در سلولهای عضلانی را تشکیل میدهد و آمینو اسیدی غیر ضروری است. این اصطلاح میتواند کمی گیج کننده باشد اما "غیر ضروری" به این معنا است که شما نباید گلوتامین بدن خود را از منابع خارجی دریافت کنید. درواقع فرایند تولید گلوتامین برای وضعیت بدن و کارایی آن بسیار مهم است.

  اما بدن شما تنها مقدار مشخصی گلوتامین تولید میکند و هنگامی که شما بدن خود را تحت فشار جسمی (مانند ورزش) قرار میدهید، نیاز به گلوتامین افزایش میابد و در بیشتر موارد بدن نمیتواند این نیاز را به طور کامل برآورده سازد.

  بدن ما هر روز مقدار قابل توجهی گلوتامین مصرف میکند. این ماده برای برقرار نگهداشتن و نظارت بر کارکرد صحیح سیستم ایمنی بدن، مغز، کلیه ها، لوزالمعده، کیسه صفرا، کبد و ... به کار رفته و به این ترتیب یکی از پر مصرف ترین مواد حیاتی بدن به شمار می رود.

  برای دریافت گلوتامین مغز، اندامها، سیستم ایمنی و ... در اولویت برتر قرار دارند و هر مقدار از گلوتامین که برای نیازهای حیاتی بدن مصرف نشود، برای ساخته شدن و ترمیم بافت عضلانی به کار میرود. اگر شما برای بدن خود گلوتامین اضافه تامین نکنید، منبع موجود در بدنتان به سرعت و قبل از اینکه چیزی از آن به عضلاتتان برسد، به پایان رسیده و ماهیچه ها از آن محروم میمانند.

  ساختن عضله در میان اولویتهای برتر بدن به شمار نمیرود، به طوری که اگر بدن برای رسیدگی به نیازهای اندامها و نیازهای حیاتی بدن به به گلوتامین بیشتر نیاز داشته باشد، این نیاز را با از بین بردن بافت عضلانی و گرفتن گلوتامین از آن برطرف میکند و این اتفاقی است که ما باید از آن جلوگیری کنیم.

  مواد کمک غذایی در اینجا به یاری ما می آیند. تحقیقات نشان داده اند که افزودن گلوتامین به رژیم غذایی روزانه، از اتلاف بافت عضلانی جلوگیری کرده و اثرات جلوگیری کننده از سوخت مواد غذایی در بافت یا آنتی-کاتابولیسم را به وجود آورده و آنها را تقویت میکند. حالا باید بدانیم که بهترین روش استفاده از گلوتامین چیست. برای بیشتر علاقمندان بدن سازی و پروش اندام، مصرف روزانه 10 گرم گلوتامین همراه با رژیم پر پروتئین ، کافی است.

  من استفاده از پودر گلوتامین خالص را - که در بیشتر فروشگاههای مواد کمک غذایی یافت میشود - توصیه میکنم. به این ترتیب که دو مرتبه در روز و هر بار 5 گرم از آن مصرف شود (برای مثال پس از ورزش و قبل از خواب). این، بهترین شکل مصرف گلوتامین در طول روز است زیرا بدن در هر مرتبه تنها میتواند مقدار کمی گلوتامین را به کار ببرد.

  شما میتوانید این پودر را مخلوط با یک لیوان آب، آب میوه، نوشیدنی پروتئینی و مانند آن به کار ببرید.

  معمولا مصرف گلوتامین پس از یک هفته نتیجه خود را آشکار میکند. شما از نظر جسمی احساس بهتری داشته، هنگام ورزش از انرژی بیشتری برخوردار بوده و کمتر دچار خستگی و درد عضلانی میشوید.

  در پایان تاکید می شود که هرگز بدون مشورت با پزشک یا متخصص تغذیه از مکمل های غذایی استفاده نکنید
  نوشته شده در چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ ساعت 12:41 توسط : پاورلیفتر | دسته : گلوتامین
 •    []

 • گلوتامینGo to fullsize image

  گلوتامین چیست؟
  ما میدانیم که آمینواسیدها، بلوکهای سازنده پروتئین هستند و بهترین منابع پروتئینی آنهائی هستند که حاوی بالاترین درصد آمینواسیدهای ضروری هستند. بهخاطر داشته باشید که آمینواسیدهای ضروری آندسته از آمینواسیدها هستند که میبایست آنها را از طریق رژیم غذائی دریافت کنید. با این تفاسیر گلوتامین یک آمینواسید ضروری مشروط در نظر گرفته میشود. پیش خودتان فکر میکنید این دیگر چه تعبیری دارد؟
  گلوتامین (نه کربوهیدرات یا چربی) یک منبع سوخت ارجح برای سلولهای با توانائی تقسیم سریع مثل سلوهای رودهای و لیمفوسایتس (یک سلول سفید خون) است این گذشته این آمینواسید هم فن حریف بهعنوان عملکننده نیتروژن و پیش درآمد برای ماکروموکلها (برای مثال: پروتئینها و نوککیکاسید) در توازن، پایه اسیدی نقش دارد. تحت شرایط خاصی (مثل ایسترهای کاتابولیک)  

   View Image


  ممکن است گلوتامین بهعنوان بخشی از رژزم غذائی مورد نیاز باشد.  

   


  گلوتامین بهصورت تقریبی حدود
  ۶۱ درصد آمینواسید موجود عضلات اسکلتی را تشکیل می
  دهد. اتلاف گلوتامین عضله را میتوان بهعنوان یک اعلان برای کاتابولیسم (تخریب) عضله دانست. آیا گلوتامین بر روی سیستم ایمنی تأثیر دارد؟
  این یکی از آن حوزههائی است که در مورد گلوتامین تحقیقات بیشماری صورت گرفته که با این وجود هنوز در آن سردرگمی مشاهده میشود. ورزشهائی با فعالیت بدنی زیاد نشان داده که موجب کاهش سطح گلوتامین موجود در خون میشود. به خاطر داشته باشید که این گلوتامین است که منحصراً به وسیله سلولهای سیستم ایمنی مورد استفاده قرار میگیرد. در تئوری بهنظر میرسد که پائین بودن سطح گلوتامین میتواند تأثیر منفی بر روی سیستم ایمنی بدن بگذارد.
  با این وجود در تحقیقی که اخیر انجام گرفت مشخص شد که مکمک گلوتامین هیچ تأثیری بر روی متابولیسم لیمفوسایتها (یک نوعسلول سفید خون) در موشهای آزمایشگاهی ورزیده نداشت.  

   

   


  بهرغم شواهدی دوپهلو از گلوتامین، اینجاست که چرا من فکر میکنم مکمل کردن گلوتامین در جهت کمک به سیستم ایمنی بدن با ارزش است. درست است که اینطور بهنظر میرسد که مکمل کردن گلوتامین به تنهائی تأثیری بر روی سیستم ایمنی بدن ندارد، این مسئله به این واقعیت ارتباط دارد که سیستم ایمنی بدن گلوتامین را از جاهای مختلف عضلات اسکلتی بدن قرض میگیرد که به لحاظ بقاء بدن این کار اهمیت بیشتری دارد.
  کدامیک بهتر است داشتن سیستم ایمنی، بدن سلامت یا عضلات بزرگ؟ میدانم که این جمله برای دوستان بدنساز کُفرآمیز جلوه میکند، اما باید قبول کرد که حفظ عملکرد سیستم ایمنی بدن از اهمیت بیشتری برخوردار است.
  منظور من این است که تا به حال چند نفر از انسانها به دلیل کوچک بودن عضلاتشان مردهاند؟ بنابراین علت نیاز ما به رساندن گلوتامین به بدن واقعاً در حفظ عضله و جلوگیری از استفاده سیستم ایمنی بدن از ذخایر گلوتامین عضلانی میباشد.  

   

   


  چهطور گلوتامین حجم عضله را افزایش میدهد؟
  شاید از قابلیتگلوتامین در حفظ توده عضلانی در مواقع استرس بتوان بهعنوان بهترین شاخصهآن نام برد.
  برای نمونه در دوران پس از جراحی کامل تعویض لگن مکمل کردن گلوتامین در تغذیه از طریق سرم (تورگی)، منجر به کاهش از دست رفتن آمینواسیدها از عضلات اسکلتی شد. مکمل کردن گلوتامین هم چنین کمک میکند به اینکه از هدر رفتن نیتروژن (یا همان پروتئین) در بیمارانی که با خواست خود تن به جراحی شکم دادهاند جلوگیری شود. در مجموع شواهد قوی وجود دارد که نشان میدهد حفظ سطح بالای گلوتامین تأثیر خود را با پیشگیری از هدر رفتن یک نوع پروتئین مشخص به نام میوسین اعمال میکند. پروتئین (MHC (myosim heavy chain یک پروتئین مهم عضلات اسکلتی است که تعیینکننده خاصیت انقباضی آنها به شمار میآید
   

   

    این همان مشخصهای است که دانشمندان از آن بهعنوان عضلات با فیبرهای سرعتی (زودانقباض) یاد میکنند، پس در صورت داشتن نوع سریع MHC درصد فیبرهای سرعتی در فرد بیشتر و در صورت داشتن نوع کُند MHC درصد فیبرهای استقامتی در فرد بیشتر میباشد. بدینترتیب مسلماً هیچیک از شما دوست ندارید که یک چنین پروتئین باارزشی را از دست بدهید. حال معلوم شد که استرسی که بر بدن پس از یک جراحی سنگین وارد میشود بسیار زیاد است.
  تمرینات با وزنه سنگین نیز استرس قابل توجهی را بر روی بدن وارد میسازد. بنابراین با وجودی که جراحی و تمرینات با وزنه در شکل ظاهری به یکدیگر شباهت دارند، ولی در نحوه تحریک با هم کاملاً متفاوت هستند. شاید بهنظر ممکن و شدنی برسد که از اصول فیزیولوژیکی مشابه برای مقابله با این تغییرات فیزیکی بدن استفاده کرد. بنابراین در هر دو مورد مکمل کردن گلوتامین بهمنظور جلوگیری از هدر رفتن پروتئین عضله عقلانی بهنظر میرسد.  

   

   


  آیا گلوتامین بر روی متابولیسم قند تأثیرگذار است؟
  تأثیر گلوتامین بر روی متابولیسم گلوکز (قند) یکی از آن تأثیرات گلوتامین است که در نشریات بدنسازی به آنها بهائی داده نشده است. در حقیقت در یک تحقیقی که اخیراً در دانشگاه روچستر صورت گرفت، اهمیت گلوتامین بهعنوان یک تنظیمکننده در پروسه گلیکوجنسیز (شکلگیری گلوکز) معلوم گردید. در نمونههای انسانی مورد آزمایش دانشمندان پی بردند که تزریق گلوتامین در نهایت تبدیل گلوتامین به گلوکز را در بر داشت. این جواب بدون هیچ تغییری در انسولین و گلیکاگون که در دو هورمون اصلی در پائین آوردن سطح گلوکز هستند بهدست آمد.
  بهنظر میرسد تبدیل گلوتامین به گلوکز در این حالت در مقایسه با کبد که عمدهترین تنظیمکننده تولید گلوکز در بدن به شمار میآید بیشتر در کلیهها اتفاق میافتد.  

   

   


  بنابراین تأثیر آن بر روی بدنسازها به چه شکل خواهد بود؟
  برای نمونه گلوتامین میتواند بر روی میزان چربیسوزی یک بدنساز در حال رژیمگیری برای شرکت در مسابقه تأثیر بگذارد. بخشی از مشکل در رژیم برای کاهش درصد چربی بدن ارتباط دارد با تنظیم دقیق هورمونهائی همچون گلیکاگون و انسولین.
  بهطور معمول ما خواستار به حداقلرسانی سطح ترشح انسولین بهمنظور جلوگیری از ذخیره چربی در داخل بافتهای ادیپوز (سلولهای چربی) هستیم. البته مشکل این کار این است که گلوکز یا کربوهیدرات دریافتی در سطح پائین میتواند به خودی خود منجر به تجزیه سلولها شود و از آنجائی که گلوکز بهعنوان یک ماده با تأثیر حفظ کنندگی پروتئین است، اینجا است که گلوتامین وارد میدان میشود. گلوتامین خودش میتواند به گلوکز تبدیل شود. این بسیار خوب است چون گلوکز میتواند بهعنوان سوخت به مغز فرستاده شود (همانطور که میدانید مغز یکی از ارگانهای اصلی مصرفکننده گلوکز در بدن به شمار میآید) و بدینترتیب فرد احساس بیقراری و تندمزاجی نکند. ضمن اینکه میتواند مقداری از حجم عضلانی که به سختی بهدست آمده را نیز حفظ کند و از آنجائی که تبدیل گلوتامین به گلوکز باعث افزایش سطح انسولین نمیشود، بنابراین دیگر از تأثیر لیپوژنیکی (چربیسازی) که انسولین تولید میکند خبری نخواهد بود. بنابراین در حال رژیم گرفتن و کاهش مرتب میزان کالری دریافتی برای شرکت در مسابقه بدنسازی هستید پس تکیه کردن بر روی میزان مشخصی از گلوتامین در رژیم غذائی روزانه یککار بسیار عقلانی به حساب میآید.
  آیا گلوتامین به تنظیم وزن بدن کمک میکند؟
  بله. در آزمایشی که بر روی موشهای آزمایشگاهی به عمل آمد آنها به وسیله یک رژیم غذائی پرچرب تغذیه شدند. سپس معلوم شد که مکمل گلوتامین و آمینواسید و الینین (alanine) به رژیم غذائی پرچرب این موجودات در قیاس با گروهی که تنها از غذای پرچرب پیروی میکردند، افزایش وزن کمتری مشاهده شد.

  گلوتامین بیشترین آمینو اسید موجود در بافت ماهیچه است. این ماده از کم کاری ماهیچه ها جلوگیری می کند و ترمیم آنها را بهبود می بخشد...

  گلوتامین یک نوع امینو اسید ازاد میباشد که توسط بدن ساخته میشود ونیازی نیست که حتما از طریق غذا وارد بدن شود با وجودی که مااز طریق غذا گلوتامین به بدن میرسانیم اما با این تفاسیر بدن به مقدار گلوتامین بیشتری نیاز دارد تا بتواند نیاز داخلی خود را مرتفع سازد عمده گلوتامین در عضلات تولید شود.

  عضلات توانایی ان را دارند که امینواسید را با هم ترکیب کنند تا گلوتامین شکل بگیرد.مقدارگلوتامین تولید شده توسط عضلات حدود 60% کل امینواسید مجود بدن می باشد.

  این گلوتامین در عضلات به عنوان بزرگ ترین منبع ذخیره گلوتامین در بدن به شمار میاید عضلات با ازاد کردن گلوتامین به داخل خون باعث میشوند سطح پلاسما در یک حد معین ثابت بماند و به بافتهای دیگر بدن نیز امینواسید فرستاده شود.

  چطور بدن گلوتامین را به مصرف میرساند؟60%امینواسید موجود در عضلات خون و دیگر بافتها را گلوتامین تشکیل میدهد.این به چه معنی میباشد؟وقتی که ماده ای در بدن به ان اندازه تولید میشود پس نشان دهندهی این است که ان ماده در بدن نقش بسیار حساس واساسی دارد.پس بدانید که بدن هر روز مقدارزیادی گلوتامین مصرف میکند.

  1-برای عملکرد صحیح سیستم دفایی بدن گلوتامین در سطح بسیار زیاد مورد نیاز میباشد.

  2-کلیه ها. کبد.پانکراس.طحال.بخصوص سیستم گوارشی برای عملکرد صحیح به مقدار زیادی گلوتامین نیازمند میباشد.

  3- گلوتامین یک انتقال دهنده ضروری نیتروجن برای خارج کردن(ammonia)از داخل مغز.ریه. کبد.و روده میباشد.ضمن انکه مقدار زیادی گلوتامین نیز به عنوان یک سد بازدارنده یا همان انتی اکسیدانت در مقابلglatathione می ایستد درضمن وجود گلوتامین برای دریافت کامل گلیکوجن در عضلات نیز بسیار مهم است.این امینواسید باعث هیدراته تر شدن عضلات (پر به نظر رسیدن عضلات)و افزایش تولید پروتین در انها میشود. گلوتامین باعث افزایش بیشتر ترشح هورمون رشد میشود ثابت شده است که تنها با دریافت 2 گرم گلوتامین از طریق دهان مقدار ترشح هورمون رشد در بدن 4 برابر شده است.همانطور که میدانید این یعنی کمک به رشد عضلات. اگر بخواهیم از عملکرد گلوتامین در بدن صحبت کنیم مطالب خیلی به درازا میکشد وبه همین بسنده میکنم که گلوتامین در تمام عملکرد های بدن شرکت دارد.ویکی از انها سوخت وساز عضلات میباشد.

  برای دست پیدا کردن به مقدار انرزی مورد نیاز بدن ما باید وزن خود را به پوند تبدیل ان را در عدد18 ضرب کنیم عدد بدست امده مقدار هنرزی مورد نیاز بر حسب کالری می باشد. برای تامین انرزی مورد نیاز خودباید حدوداء از 60% کربوهیدرات 30%پروتین و10%چربی استفاده کنیم(وعده قبل از تمرین دارای کربوهیدرات بیشتر جهت تامین انرزی و وعده بعد از تمرین باید دارای پروتین زیاد تری برای ترمیم عضلات باشد)

  میزان پروتین در100 گرم از موارد زیر برابراست با:

  1-خاویار:25 2-ماهی تن:23 3-سینه مرغ:23 4-ران مرغ:5/20 5-ماهی ازاد:20 6-فیله گاو:19 7-ران بره:15 تخم مرغ کامل:9/12 زرده تخم مرغ:1/16   سفیده تخم مرغ:1/11  گوشت گوساله:20 جگر مرغ:22

  عدس:5/35 موز:1/1 گوجه فرنگی:8/0 خرما:2/2 عسل:3/0 شیر:3/3 لوبیا:22

  گلوتامین بیشترین آمینو اسید موجود در بافت ماهیچه است. این ماده از کم کاری ماهیچه ها جلوگیری می کند و ترمیم آنها را بهبود می بخشد. در واقع پس از ورزش هر چه بهتر و سریعتر به حالت اولیه خود برگردید بهتر و قوی تر میتوانید به ورزش ادامه دهید.

  گلوتامین را نباید همزمان با کراتین استفاده کرد، چون در این حالت آنها با هم در جذب شدن رقابت می کنند. گلوتامین را قبل از ورزش و کراتین را پس از ورزش مصرف کنید.

  گلوتامین از دسته اسیدامینه های غیر ضروری است که در بدن به میزان بسیار ساخته می شود اما در تمرینات سنگین از این اسید آمینه به عنوان سوخت بدن استفاده می شود و پس از تمرین بدن از این اسید امینه تهی می گردد.جالب بدانید 60تا70 درصد اسید آمینه های بدن را گلوتامین تشکیل داده است.

  به گلوتامین غذای مغز یا اسیدآمینه متفکران نیز می گویند.این مکمل تاثیر بسیار بروی تمرکز و تقویت حافظه دارد از این رو در ورزش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. ورزشکاران رزمی و کشتی گیران که احتیاج به تمرکز کافی و از بین بردن استرس در مقابله با حریفان قدر را دارند انتخاب گلوتامین بهترین انتخاب برای آنها است. در دوره های کات که شما خود را برای مسابقات آماده می کنید و رژیم غذایی خود را محدود می کنید بدن شما برای بدست آوردن سوخت بدن پروتئین های موجود در بافت های را تجزیه می کند برای مقابله با این روند و از دست ندادن حجم بدن، گلوتامین بهترین چاره کار است.

  از مهمترین فواید گلوتامین :

  سرعت بخشیدن به ریکاوری و بازسازی عضلات پس از تمرین مقابله با هورمون کورتیزول که این هورون باعث فرسایش و تحلیل عضلات می شود.

  سیستم ایمنی بدن را که بر اثر تمرینات سنگین تضعیف می گردد را تقویت می کند.

  باعث سرعت بخشیدن به سوخت چربی های بدن می گردد.

  به بدن کمک می کند مواد غذایی را بهتر جذب کند.

  و در جابه جایی اسید آمینه های دیگر نقش اساسی ایفا می کند.

  طریقه مصرف:

  توصیه شده که گلوتامین را در دو وعده بعد از تمرین و قبل از خواب به میزان هر بار 5 گرم استفاده شود.
  ولی در دورهای کات و کم کربوهیدرات برای حمایت از عضلات بدن ورزشکاران 20تا25 گرم را در 5وعده استفاده می کنند.

  نوشته شده در چهارشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۹ ساعت 6:19 توسط : پاورلیفتر | دسته : گلوتامین
 •    []